Vývoj Anathema pitbull chovu


Seriózně jsme se chovem pitbulteriérů začali zabývat v roce 1996, a to po úvodním seznámení s rasou APBT, které proběhlo prostřednictvím vlastnictví dvou prvních pitbulteriérů, psa Tobyho a fenky Jackie. Každý ze psů byl představitelem jiné krevní linie. Lišili se jak povahou, tak dalšími vlastnostmi, nicméně právě oni dva byli příčinou, že jsme Americkému pitbulteriérovi "zcela propadli". 

Dva roky poté jsme od American Dog Breeders Association získali pro náš chovný program plemene APBT certifikaci a ochranný název „Anathema“.


Začátky pitbull chovu


První cíl, který před námi stál, spočíval v získání kvalitních jedinců plemene Americký pitbulteriér. Současně, což bylo neméně důležité, jsme se snažili získat co nejkomplexnější informace o pitbulteriérech, abychom dokázali zachovat, resp. v ideálním případě zlepšovat vlastnosti výchozích zvířat. Získání cenných informací o plemenitbě a genetice, tolik důležité ve světě APBT, se ukázalo být značně obtížné a musíme konstatovat, že to vnímáme dodnes je pro každého začínajícího milovníka rasy jako nelehký úkol. V devadesátých letech byl zoufalý nedostatek informací, dnes je jich naopak mnoho, avšak je velmi obtížné dostat se ke kvalitním informacím, resp. odlišit ty nekvalitní...

V začátcích pitbull chovu jsme experimentovali s více krevními liniemi (Maximillian, Giroux, Boomerang, Hammond, Sorrels, Jeep). Psi, které jsme měli, resp. jejich předci, pocházeli z různých zemí a několika světadílů (Kanada, USA, Černá Hora, Austrálie). Zkoumali jsme specifické vlastnosti jednotlivých linií APBT a studovali výsledky jejich kombinací.

Současně se získáváním praktických zkušeností v chovu jsme se snažili o přístup k co nejkvalitnějším informacím o APBT prostřednictvím zkušených chovatelů. I proto jsme např. do ČR v roce 1999 z Las Vegas pozvali žijící legendu v pitbull světě - pana Scott Monroe Nelsona – on znal osobně legendární chovatele „staré školy“, kteří měli velký vliv na utváření plemene Americký pitbulteriér, a se kterými dnes máme možnost se setkat jen v literatuře. Jeho osobními známými či přáteli byli např. Earl Tudor, Bert Clouse, Maurice Carver, George Saddler, Bob Wallace, Leo Kinard, John Langham nebo nám časově bližší Don Maloney či stále žijící Floyd Boudreaux.

„Scotty, děkujeme za odborný názor na naše psy, nedocenitelné rady a informace! Bylo pro nás osvěžující potkat na naší cestě za APBT v džungli, které říkáme svět, tak bezprostředního a upřímného milovníka rasy.“


Vznik naší pitbull linie G-line


Zlomový ve vývoji našeho chovu APBT byl rok 2002, kdy jsme se rozhodli, na základě výsledků, které vykazovaly dosavadních krytí, že se pokusíme vytvořit vlastní pitbull krevní linii. Uskutečnili jsme první krytí linie G-line. Na G-line pracujeme dosud, aktuálně již máme v našem pitbull chovném programu 6. generaci psů. Více o naší pitbull krevní linii naleznete v sekci G-line.


Další krevní linie APBT

 Aktuálně mimo krevní linii G-line (což je středobod našeho snažení) držíme tyto pitbull krevní linie:

- S.P´s (Nelu´s) GR CH BADY JUNIOR R.O.M.,
- Evolution´s GR CH MACHOBUCK ROM,
- Ayed´s (Neznam´s / Nasty man´s) CH JAZZ ROM
- Radonjic´s JUMBO R.O.M.
- Zinetti´s (Sirmium´s) CH BEKA R.O.M.“


Aktualizováno v srpnu 2020.
 

Pro správnou funkcionalitu stránek a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookie. Souhlasíte s používáním souborů cookie z našich webových stránek?